Get Adobe Flash player

Ma 2024. május 27, hétfő, Hella napja van. Holnap Emil és Csanád napja lesz.

Képgaléria (flash)
14-09-2012-osszukran
Videó-ajánló

Get Flash to see this player.

Keresés
Híreink
 • 24.01.04. Hírek >> Híreink
  A közel két éve tartó orosz-ukrán háború olyan szintű terhet ró az állami hivatalokra, intézményekre, az infrastruktúrára, az ellátó- és szolgáltatói szférára, melynek súlyát akaratlanul, de mindannyian érezzük határon innen és túl. Kárpátalja és az itt élő közösségek e téren szerencsésnek vallhatják magukat, ám mégis számos területen érintettek a háború következményeitől. ...
  Bővebben...
 • 23.06.12. Hírek >> Híreink
  Első alkalommal rendezték meg a Kisvárda Kids Sakk Kupát, ahová több, mint 50 gyermek érkezett Kárpátaljáról – az eseményen voltak olyan ukrajnai gyermekek is, akik a háború miatt, Kisvárdán találtak menedéket és biztonságot.. Az I. Kisvárda Kids Sakk Kupát a Várda Hagyományőrző Egyesült álmodta meg. ...
  Bővebben...
 • 23.06.07. Hírek >> Híreink
  Szerhij Rebrov lett az ukrán labdarúgó válogatott szövetségi kapitánya – erről az Ukrán Labdarúgó-szövetség hivatalos honlapján számoltak be. Andrij Pavelko, a szövetség elnöke úgy nyilatkozott, hogy Rebrov kinevezésével új korszak kezdődött meg az ukrán labdarúgás történelmében. Rebrov hároméves szerződést írt alá az ukrán szövetséggel, az ideiglenesen megbízott Ruszlan Rotantól veszi át a csapat irányítását, akit februárban nevezték ki. ...
  Bővebben...
 • 23.06.01. Hírek >> Híreink
  Beregszászi siker Szerbiában – júniusban, a nyár első napjaiban Szerbia fővárosában, Belgrádban zajlott a "European Open School Combat Games" verseny, ahol mintegy 2500, 7 és 18 év közötti sportoló vett részt. A beregszászi Jurij Jaszinszkij, - aki nemrég kapta meg a sport mesteri címet - aranyérmet nyert 51 kg-ban. Jurij a Beregszászi Tarasz Sevcsenko Líceum diákja. ...
  Bővebben...
 • 23.05.27. Hírek >> Híreink
  Megtartották az összukrajnai Jura hazafias sportnapok járási döntőit, amelyeken Kárpátalja szerte több mint 400 fiatal vett részt. A beregszászi járási döntőre a tiszapéterfalvai stadionban került sor. A kétnapos megmérettetésen, ahol minden kistérség legjobban teljesítő csapatai vettek részt, több ügyességi, logikai, valamint taktikai feladatot kellett teljesíteni a fiataloknak. ...
  Bővebben...
Támogatóink

postheadericon Beregszász és a sport

Hírek - Híreink

beregszaszsport_index

A városok népszerűségét, megítélését, hírnevét – legyen az London, Budapest, vagy Beregszász – mindig is meghatározta a művelt sport fajtája, szervezettsége, az egyes sportágak képviselőinek eredményei. Beregszász sportkrónikái számos felejthetetlen sporthírességről szóltak, s emlékeznek meg a város fennállásának 955 éve alatt. Egyesek neveit klubok, egyesületek évkönyvei, míg másokét márványtáblák, vagy emléktornák névadóiként őrzik meg az utókornak.
Nemzedékenként voltak kiemelkedő sporttehetségek, törtek fel sportágak és tűntek el szinte nyomtalanul városunkban.

Íme (a teljesség igénye nélkül) azok a beregszásziak, akikre méltán büszkék lehetünk:

- dr. Kalocsay Géza világbajnok labdarúgó, mesteredző, Szökőcs István Kahlich Csaba labdarúgók;

- Zupkó József, Háda Katalin, Háda Valéria, Tyahur Gizella, Greba Anna, Zagyiráka Ljudmilla, Lobova Nyina olimpiai győztes válogatott kézilabdázók;

- Valla György, Birta Béla, Váradi Edit asztaliteniszezők;

- Nagy István ökölvívó.

Napjainkban, a különféle sajtóorgánumok hasábjait, közösségi oldalak bejegyzéseit böngészve egyre ritkábban olvashatunk kiemelkedő beregszászi sporteseményről, vagy országos, illetve nemzetközi porondon elért említésre méltó eredményről… – még az egykor szebb napokat látott oly sportágak kapcsán sem, mint a labdarúgás, a kézilabda, vagy az atlétika. Ráadásul, ez a meredeken lejtő tendencia még a 2000-es évek elejéhez viszonyítva is tovább csökken. Az okok között biztosan megtaláljuk a gazdasági elvándorlás hatásait, az Y és Z-generációra jellemző mozgásszegény életmódot, az érdek­telenséget, a lehetőségek, támogatások és a helyi példaképek hiányát, s még hosszasan lehetne sorolni.

A helyzet azért mégsem olyan elke­serítő: ma is szép számban találni olyan beregszászit, aki szívvel-lélekkel űzi választott sportját – még ha az kevésbé népszerű vagy támogatott is szűk pátriánkban.

A különböző szakágak beregszászi képviselőitől, fanjaitól kértük, hogy mondják el véleményüket, tapasztal­ataikat az alább feltett kérdés kapcsán.

Hogyan látod választott sportod jelenét, jövőjét városunkban, a beregszásziak körében – különös tekintettel annak népszerűségére, szükségességére, támogatottságára, kultúrájára és fejlettségi szintjére?

Lőrinc Zsolt (Beregvidék ISE igazgatója, labdarúgás): „A labdarúgás az egész világon nagy népszerűségnek örvend, ez városunkra is igaz. A legtöbb serdülő a futballt választja. Jelenleg a foci nemcsak egy sport, de egy kitörési lehetőség is a fiatalok számára, egy szebb-jobb élet reményében. Beregszászon is sok tehetséges gyerek futballozik, akik később magyarországi klubokban folytatják pályafutásukat, ami egyrészt jó, de van sok hátulütője is a beregszászi labdarúgásra nézve. A problémák ellenére igyekszünk mindent megtenni annak érdekében, hogy minél több gyerekkel tudjunk foglalkozni, de még így is rengeteg az akadály. Legfőbb gondunk az, hogy nincs a labdarúgásnak saját, beregszászi bázisa. A pályák magas bérleti díja miatt, hol itt, hol ott vagyunk kénytelenek megtartani az edzéseket.

A Beregvidék ISE 8 edzővel 9 csoportban oktatja a labdarúgást 7-14 éves fiatalok számára. Mindemellett két (U13 és U15) korosztály számára folyik az utánpótlásnevelés a városi sportiskolában.  Ifjúsági egyesületünknek köszönhetően 40 év után ismét van női foci-szakosztálya városunknak. Lánycsapatunk ráadásul igencsak szép eredményeket ért el a megyei szintű mérkőzéseken.

Hogy költséges sport-e? Csak annyira, mint a többi. El kell ismerni, hogy a szülőkre rengeteg teher hárul, mivel államilag szinte semmilyen támogatást nem kapunk. A kiadások többsége (kiutazások, tagsági díj, sportruházat, sportszerek stb.) önkölt­séges, de szerencsénkre van pár labdarúgást kedvelő vállal­ko­zója városunknak, valamint magyar­országi partner­klubok is segítenek minket. Azt, hogy mit hoz a jövő, nem tudjuk. Mi dolgo­zunk tovább. Mint tudjuk, az anyaor­szág jelen­leg Der­cen­ben épít labda­rúgó akadémiát. Máig nem értem, hogy ez miért nem lehetett Kárpátalja legma­gyarabb városában, Beregszászon. Mindegy is, ebbe most ne menjünk bele. Ennek ellenére, mi mindannyian bízunk abban, hogy az egykor fényesen csillogó beregszászi labdarúgás újra tündököli fog városunk egén…”

Lorincz

Pohareczky Eduárd (testépítő, személyi edző): „Meglátásom szerint a testépítés, valamint a női fitnesz és az aerobik mindig is népszerűek voltak itt. Régebben is tartottak rá igényt, annak ellenére, hogy egy ilyen kisvárosban, mint Beregszász, a lehetőségek tárháza igencsak kevés volt. A test fitten tartására mostanában inkább a nők körében mutatkozik nagyobb igény. Tapasztalataim szerint még így is mindössze 45-50 olyan elszánt bodybuilder és fitneszező között oszlanak meg a városban fellelhető konditermek, akikre a „rendszeresen járó” jelző illik. Ismerve a lakosságszámot, ez arányaiban rendkívül kevés! Azt hozzá kell tenni, hogy, aki időt és energiát szán rá, annak mélyen a zsebébe kell nyúlnia: egy átlagos vendég kiadása (bérlet, vita­minok, további étrend­kiegészítők, segéd­eszközök, személyi edző díja) elérheti a havi 800-1200 hriv­nyát is. Bereg­szászon jelenleg négy valamire való, jó fel­szereltségű edző­terem működik, ám – véleményem szerint – még hiányzik egy olyan, nagy kapacitású, modern gépekkel felszerelt komplexum, ami egy helyen koncentrálná a meglévő 4 erősségeit. Na, akkor azt mondanám, hogy az egészséges életmód és a teljesítmény felé vezető út már csak az egyén akaratán múlik.”

edu

Imre Attila (terepkerékpáros): „Bereg­szászon nem lehet beszélni kerékpá­rsportról, mert nincs! Vannak olyanok, mint én, akik szabadidejükben elmennek és letekernek jó néhány kilométert, azt is legtöbbször terepen.

Anno kezdeményeztük, hogy egyesületi formába szerveződjünk, de a jogi procedúrák láttán elment tőle a kedvünk, így abbamaradt. Emiatt nem vagyunk jogosultak támogatásokra, lehetőségeink is korlátozottak, de a különböző túrákra, versenyekre való felkéréseket ritkán utasítjuk vissza. Egy-egy jól szervezett túra alkalmával 30, vagy még ennél is több túrakerékpárost tudunk mozgósítani. Régebben saját szórakoztatásunkra különböző helyeken ugrató pályát építettünk, amelyek használatakor kis híján a cross-motorokénál megszokott látványt tudtuk nyújtani. Érdekességképpen említem csak, hogy Beregszászon 50-nél is több olyan hobbikerékpárost ismerek, akinek a kerékpárja értéke eléri, vagy meghaladja az 1000 eurót. Szép, izgalmas, de drága hobbisport ez a mienk.”

Imre

Vladika Sándor (sport- és versenyhorgász): „Beregszászon nincsenek profi sporthorgászok, az igazi „keménymagot” is csupán 10-15 horgász alkotja. A profi szintet az anyagiak miatt nem vállaljuk be, mi még nem tartunk ott… Leginkább helyi amatőr, maximum nem hivatalos megyei bajnokságokon szoktunk részt venni. Úgy vélem, ha valamelyest javulna az emberek anyagi helyzete és többet áldoznának a horgászatra, ez a sport is népszerűbb lehetne városunkban.”

vladika

Tominec Mihály (kosárlabda): Beregszászon a kosárlabda sosem örvendett nagy népszerűségnek, ami igaz országos viszonylatban is. Szerencsére ez az utóbbi időben változni látszik. Napjainkban a kosárlabda ugyan még csak iskolai és szabadidős sport szinten van jelen városunkban, de rendelkezünk olyan játékosokkal is, akikkel már amatőr megyei bajnokságokon is részt veszünk. A csapat még nincs hivatalosan bejegyezve, tagjai is csak lelkes amatőrök, akik szeretik e sportot. Összességében – iskoláskorúakkal együtt – úgy 100 főre tehető azok száma, akiket valamilyen formában érdekel a kosárlabda.

kosar

Az elmúlt 2 évben sikerült támogatást nyerni egy helyi szintű beregszászi bajnokság megszervezéséhez, amelyre a „Beregszász – a sportért és az ifjúságért” rendezvénysorozat keretében került sor. A BGA Zrt.-nek köszönhetően 2018-ban – több másik sportprogrammal együtt – harmadik alkalommal is megvalósítjuk. A támogatásoknak köszönhetően bővülnek a játékhoz szükséges sporteszközök, sőt a közeljövőben két, a szabványoknak megfelelő kosárlabdapálya is építésre kerül városunkban. Az egyik a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola területén, a másik pedig egy önkormányzati sportkomplexumban kap majd helyet. Mindez jó alappal szolgálhat egy Beregszászi Kosárlabda Szövetség létrehozásához, ami kellő feltételek mellett már az idén létre is jöhetne…”

Horváth Zoltán (hegymászó, túravezető): A helyiek körében inkább hobbiként, kikapcsolódásként jelenik meg ez a tevékenységi forma, mintsem sportként. A környéken nem igazán adottak a lehetőségek igazi kihívásra, hisz a Beregszászi Dombvidék (Nagy-hegy) legmagasabb pontja is mindössze 365 méter magas. Viszont a környező dombok felfedezése mindig is népszerű volt a beregszászi fiatalok körében. A hegyi túrasport, a magas csúcsok meghódítása azonban már komolyabb kiadásokkal jár: a Kárpátok hegyvonulatain való biztonságos túrához megfelelő előkészület, ruházat és egyéb felszerelés is szükséges. Véleményem szerint, a Borzsa-havasok dűlői a legkedveltebb csúcsok városunk lakosainak. Sok kedvelője van a természetjárásnak, de számszerűen megbecsülni nem tudnám az aktív túrázók számát.

HZ

(Szerk. megj.: Érintettségem révén jómagam kristálytiszta képet tudok alkotni kedvencemről, az asztaliteniszről. Meglátásom szerint ez az egyetlen olyan sport ma Beregszászon, amelyik nem az eszközök, a lehetőségek és a támogatás hiányában tart ott ahol tart… Akármennyire is visszautalunk a bevezetőben említett okokra (kifogásokra), akkor is érdekes, hogy ez a, kvázi, „olcsónak számító” sport, miért szorult ennyire a népszerűtlen sportok perifériájára egy olyan több mint húszezres lélekszámú, vegyes nemzetiségű, európai beállítottságú, modern városban, mint Beregszász. Sajnos pincehelyiségek, garázsok és teraszok falai között pingpongozó fiatalok nem teszik újra naggyá ezt az olimpiai sportágat városunkban. A város asztalitenisz krónikásaiként számos helyen és alkalommal számoltunk már be azokról a lehetőségekről, amelyek vonzóvá és érdekessé teszik ezt a sportot. Csak emlékeztetőül az, ami rendel­kezésre áll: heti két edzési lehetőség, kéthavonta verseny, magyarországi felkészülési lehetőség, tehetségkutatás, automata adogatógép, felújított tere­mvilágítás, jó hangulat, fejlődési kilátások stb. Mindez bárki számára – kortól, nemtől, egészségi állapottól függetlenül – elérhető, ráadásul teljesen ingyen. A beregszászi amatőr asztaliteniszezők referenciái – szerénytelenül is – elis­merésre méltóak, eredményeiket mi sem bizonyítja jobban, mint az internetes böngészőbe (google keresőbe) beírt „beregszászi asztalitenisz” szóössze­tételre adott találatok száma, rangsora…)

Lejegyezte: Répási István

 

postheadericon Népszerű cikkek

postheadericon Friss hírek